17_20120522_18402548421

سوالات متداول درباره ی آهنرباها (۵)

آهنربای مونتاژ شده مغناطیسی چیست؟
آهنربای مونتاژ شده مغناطیسی شامل یک یا چند آهنربا و اجزای دیگری مانند فولاد و … است؛ که به طور کلی بر عملکرد آهنربا تاثیر می گذارد.

چگونه می توان آهنرباها را برای استفاده ی بهتر مونتاژکرد؟
اکر نیاز باشد آهنربایی را به جایی مونتاژ یا بسته شود، می توان از چسب یا به وسیله ی مکانیکی این کار را انجام داد. چسب های فشاری گرم برای چسباندن آهنربا به لباس، سرامیک و سایر اجسام مناسب هستند. برای چسباندن آهنربا به فلزات، سوپر چسب ها مناسب هستند. همچنین آهنرباهای انعطاف پذیر به چسب های کاغذی آغشته می-شوند که به راحتی با کندن پوشش مربوطه قابل چسباندن هستند. سطحی که آهنربا به آن می چسبد نیز حتما باید تمیز و خشک باشد.

بیشترین دمای محیط که به عملکرد آهنرباها آسیب نمی رسانند، چقدر است؟
 بیشترین دمایی که آهنرباها می توانند تحمل کنند در درجه ی اول به ” ضریب نفوذپذیری” آنها یا Pc بستگی دارد، که تابع مدار عملکرد آهنربا دارد. در جدول زیر بیشترین دمای عملکرد آهنرباها در خانواده های مختلف آورده شده است. البته دانستن این نکته ضروری است که در گریدهای مختلف از هر خانواده باید به صورت جداگانه این پارامتر بررسی شود. مثلا در بعضی گریدهای خانواده ی نیودیمیوم حداکثر دمای عملکرد کمتر ۸۰ درجه ی سانتی گراد می باشد. همچنین در دماهایی نزدیک به این ارقام، باید به شدت توجه شود که آهنربا دچار حالت دی مغناطیده شدن تدریجی نشود و درگیر سیکل تخریب نشود.

 

Capture

آیا می توان یک آهنربا را ماشین کاری کرد؟
آهنرباهای سخت بسیار دشوار قابلیت ماشن کاری دارند. در حالیکه آهنرباهای انعطاف پذیر به راحتی قابلیت دست کاری دارند. آهنرباها باید توسط ابزارهای الماسی یا سنگ های بسیار نرم ماشین کاری شوند. در حالت کلی بهتر است که این گونه عملیات ها روی آهنرباها اعمال نشود. به این دلیل که بسیار باید با دقت انجام شود و همچنین احتمال دی مغناطیده شدن وجود دارد.

هزینه ی ماشین کاری آهنرباها چه مقدار است؟
•    تعداد: هر چه تعداد بیشتر باشد، هزینه ی عملیات کلی کمتر می شود.
•    نوع آهنربا: آهنرباهای ساماریوم کبالت به دلیل حالت شکننده گی بسیار بالا، از سایر آهنرباها سخت تر ماشین کاری می شوند. در حالی که آهنرباهای انعطاف پذیر بسیار راحت و عملاً بدون هزینه قابلیت تغییر شکل دارند.
•    شکل: آهنرباهایی که اشکال خاص دارند یا نیاز است به شکل خاصی تغییر کنند، هزینه ی بیشتری برای ماشین کاری خواهد داشت.
•    تلورانس: هر چه دقت تلورانس بیشتر باشد، هزینه ی ماشین کاری بیشتر خواهد شد.

چگونه می توان از انتشار یک میدان مغناطیسی جلوگیری کرد؟
تنها موادی که به آهنربا جذب می شوند، میتوانند میدان مغناطیسی را بلوک کنند. یعنی هر چه ماده راحتتر و کامل تر به آهنربا جذب شود، می تواند یک میدان مغناطیسی را بهتر بلوک کند. حال هر چه ضخامت این ماده بیشتر باشد میدانی که می تواند از این سد عبور کند، کمتر می شود.

نکاتی در مورد دست زدن و نگهداری آهنرباها:
•    همواره مراقب باشید. آهنرباها گاهاً به شدت به طرف همدیگر میآیند و کیتوانند باعث آسیب رساندن  به دست شما یا خرد شدن یکدیگر شوند.
•    آهنرباها را از وسایل رسانه ای مانند فلاپی، دیسک، کارت های اعتباری و صفحه¬های کامپیوتر دور نگه دارید.
•    آهنرباها را در محفظه های عایق قرار دهید، به این دلیل که آنها به صورت کلی قطعات کوچک آهن را از محیط جذب می کنند.
•    اگر ملزم هستید دو آهنربا را کنار همدیگر قرار دهید، در حالتی که همدیگر را جذب می کنند انبار کنید.
•    آهنربای آلنیکو را باید با استفاده از متصل کننده نگهداری کرد (آهن یا فولادی بگیر که قطب های آهنربا را به هم متصل کند). به این دلیل که این نوع آهنربا به راحتی دی مغناطیده می شود.
•    آهنرباها باید از دستگاه های ضربان ساز قلب و پزشکی دور باشند!

جریان گردابی چیست؟
اینها جریان های الکتریکی هستند که به علت تغییر فضای میدان مغناطیسی نسبت به یک هادی الکتریکی به وجود می آیند. در عمل این جریان یک عامل بازدارنده با تغییر فضای میدان مغناطیسی اصلی است. یعنی این جریان گردابی میدان مغناطیسی ای را به وجود می آورد که با میدان مغناطیسی اصلی مخالفت می کند.

آیا استانداردی صنعتی برای آهنرباها وجود دارد؟
بله. استاندارد مربوطه به آهنرباها توسط انجمن تولیدکننده¬گان مواد مغناطیسی  (MMPA) و انجمن توزیع کننده-گان مواد مغناطیسی (MDFA). هر دوی این انجمن ها هم اکنون یک واحد یکسان در انجمن کلی بین المللی مواد مغناطیسی هستند.

چگونه باید یک آهنربا سفارش داد؟
به منظور سفارش دادن بهتر و موثرتر در این قسمت به تعدادی از پارامترهایی که باید مورد توجه قرار بگیرند، آورده شده است. قبل از قطعی کردن هر سفارشی، در مورد این موارد باید دقت شود:
•    اصلی ترین دلیل نیاز به آهنربا : نگه داشتن، حرکت دادن، بلند کردن و …
•    شکل آهنربای مورد نظر: دیسکی، رینگی، مکعبی و …
•    سایز آهنربای مورد نظر: قطر، طول، عرض، ضخامت، زاویه، و …
•    مقدار تلورانس: تا چه میزان تلورانس مجاز است
•    محیطی که آهنربا در آن استفاده خواهد شد:  دماهای بالا، حضور رطوبت، ارتعاش و …
•    میزان قدرت مورد نیاز: مقدار کشش آهنربا به نیوتن، میدان به گاوس و …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 19 =

معادله امنیتی *